والیبال ایران بررسی می کند؛ عملکرد دو تیم والیبال پیکان تهران و شهرداری ارومیه در دیدار نخست مرحله نیمه نهایی لیگ برتر مقابل هم چگونه بود / رضا مومنی مقدم کارشناس والیبال در این خصوص به اظهار نظر می پردازد.

دیدار پیکان - شهرداری ارومیهبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی والیبال ایران؛ دو تیم والیبال پیکان تهران و شهرداری ارومیه در چارچوب دیدار نخست مرحله نیمه نهایی خود برابر هم صف آرایی کردند که در پایان پیکان توانست با نتیجه 3 بر یک از سد حریف قدرتمند خود عبور کند. رضا مومنی مقدم کارشناس والیبال کشورمان به تحلیل فنی این دیدار پرداخته است که در ادامه می خوانیم:

 

مقدمه: جدال حساس دو تیم پیکان و شهرداری ارومیه در حالی برگزار شد که رقابت این دو رقیب دیرینه پس از فینال سال گذشته رنگ و بوی خاصی به خود گرفته بود و حالا دو پاسور، دو رهبر و دو کاپیتان که هر کدام تجربه سالها پاسوری در تیم های ملی ایران و ایتالیا را در کارنامه خود دارند در دو سوی تور مقابل هم به میدان رفتند. تیم شهرداری ارومیه هر چند به دلیل در اختیار نداشتن ستاره های سال گذشته خود مقداری ضعیف تر شده است اما باز هم با حضور معروف باتجربه موتور این تیم به خوبی و روان کار می کند. شهرداری در این بازی مقابل تیم پر مهره پیکان که در تمامی پست ها حتی ذخیره های کاملی هم دارد به میدان رفت. پیش بینی می شد بازی این دو تیم بتواند جزو بهترین بازی های فصل باشد و خوشبختانه چنین هم شد و دو تیم یک بازی تماشایی از خود به نمایش گذاشتند. 

دیدار پیکان - شهرداری ارومیه

ست نخست: پیکان که 3 دیدار دشوار و حساس را پیش از این بازی برابر متین برگزار کرده بود، در آغاز این ست نوسان بالایی داشت و ترس از باخت در وجود بازیکنانش مشهود بود. آنها بسیار پرخطا ظاهر شدند و ابتدای کار 7 بر 3 عقب افتادند. در مقابل ارومیه خیلی مسلط بر بازی کار را پیگیری می کرد و در فاکتورهای مختلف خطای بسیار کمی داشت. اکبری در این ست تعویض های خوبی انجام داد که برجسته ترین آن آوردن محمد جواد معنوی نژاد به جای مجتبی میرزاجانپور به میدان بود. با این حرکت عملکرد پیکان در دریافت و حمله بهبود یافت. اما این در برابر بازی برتر ارومیه برای پیروزی کافی نبود. در زمین میهمان صحنه هنرنمایی معروف بود. این پاسور در خط حمله تمام مهاجمانش را به خوبی تغذیه می کرد و با فعال نگه داشتن تمام بازیکناش بازی روانی را به نمایش می گذاشت. آرمین تشکری هم در این ست سرویس های بسیار خوب و تاثیرگذاری زد و دریافت و حمله حریف را فلج کرد. در حالی که دفاع پیکان بسیار آشفته و ناهماهنگ نشان می داد و عملکرد این تیم را بسیار تحت تاثیر قرار داده بود، اورمی ها با این بازی بسیار کم خطا به همگان نشان دادند که در صورت تداوم همین عملکرد می توانند برنده مسابقه باشند و ست نخست 25 بر 17 به سود آنها به پایان رسید. 

دیدار پیکان - شهرداری ارومیه

ست دوم: در دومین دست بازی پیکان تغییر تاکتیک داد و بازی را سرعتی کرد. همچنین سرویس و دریافت سرویس را بهبود بخشید و توانست بازی را پایاپای کند و حتی در اواسط ست هم مسلط بر بازی بشود. اکبری تعویض های خیلی خوبی را انجام داد که می توان گفت بازی دیروز اوج عملکرد این مربی و کادرش بود و توانستند با تعویض های خوب و استفاده حساب شده از بازیکنان جایگزین به جای بازیکنان اصلی و تایم های به موقع بازی را در دست بگیرند. به خصوص در اول ست تعویض غلامی با فائزی و معنوی نژاد با میرزاجانپور خیلی مثبت بود و حملات قدرتی تیم خیلی بهتر شد. ورمیلیو برعکس ست اول فوق العاده بازی کرد، خیلی حرفه ای پاس کرد و توانست بازیکنانش را خیلی خوب تغذیه کند. این پاسور هنگامی که دید استراتژی ارومیه روی دفاع های دو گوش آنتن است، استفاده از حملات پایپ و مرکز تور را بیشتر مد نظر قرار داد و با توجه به ضعف دفاعی و عدم کمک دفاع کناری در تیم حریف با استفاده از حملات سرعتی و پایپش خیلی موفق بود. تهرانی ها همچنین دفاع های خیلی خوبی را انجام دادند و توانستند این ست را با امتیاز 25 بر 23 به نفع خودشان خاتمه بدهند.

دیدار پیکان - شهرداری ارومیه

ست سوم: در سومین ست دو تیم خطاهای زیادی به خصوص در سرویس داشتند. در این ست هم پیکان به واسطه دفاع های خیلی خوب توانست تقریبا بر بازی مسلط بشود و تیم ارومیه را سخت تحت فشار قرار دهد. اکبری وقتی دید که سرویس های شهرداری دیگر صلابت قبل را ندارد و می تواند با دریافت های متوسط هم حملاتش را بخواباند، میرزاجانپور را به جای قائمی به میدان آورد تا از امتیاز حمله روی تور استفاده کند. هماهنگی دفاع روی تور و داخل میدان در تیم پیکان به خوبی شکل می گرفت. اما در طرف مقابل ارومیه بازی بسیار پراشتباهی را به نمایش می گذاشت. بازارگرد قطر پاسور این تیم روز پرفروغش را نداشت و واقعا دست معروف از آن ناحیه خالی بود و نمی توانست چندان روی پشت خط زنش اتکا کند. بازیکنان ارومیه در این لحظات بی انگیزه نشان می دادند و آمار حمله آنها به شکل چشمگیری کاهش داشت. در ادامه ارومیه با اینکه توانست 21 بر 18 پیش بیافتد اما به دلیل عدم امتیازگیری از توپ های برگشتی ست را با نتیجه 25 بر 23 به حریف واگذار کرد. 

دیدار پیکان - شهرداری ارومیه

ست چهارم: در این ست کشاورزی از ناحیه چشم با مصدومیت مواجه شد و با خروج او از زمین حمله شهرداری ارومیه دچار مشکل شد. حامد تاری وردی بازیکن خوبی است اما زمانی به جای کشاورزی به میدان آمد اسیر دفاع خوب پیکان شد و نتوانست کمک خاصی به این تیم بکند. با این حال با برگشت کشاورزی شرایط دوباره در حملات برای ارومیه بهتر شد. در این تیم به دلیل آنکه دریافت های خوبی صورت نمی گرفت، معروف که هر بار بازی را به سمت حملات سرعتی برده بود نتیجه گرفته بود دیگر نمی توانست از سرعتی هایش استفاده کند. این پاسور که به خاطر ضعف در دریافت دستش بسته بود به ناچار رو به توپ های بلند آورد و بار حملات بر دوش میلاد عبادی پور افتاد. از طرفی دیگر پیمان اکبری با تفکراتش توانست مسیر حمله عبادی پور را تقربیا خنثی کند تا بتوانند امتیاز کامل را بگیرند. در این ست می توان گفت روز خیلی عالی غفور، معنوی نژاد، نیکولوف و ورمیلیو از پیکان بود که همگی فوق العاده بازی کردند. غفور در امتیازات پایانی دفاع های بسیار خوبی داشت که عامل موفقیت این تیم برای ست چهارم بود. تاکید می شود که اگر ارومیه بازیکنانش کامل می بود و حتی قطرپاسور این تیم می توانست حداقل 50 درصد حمله تیمش را بر عهده بگیرد، دست سعید معروف خیلی بازتر می بود و می توانست از نیمه پشتی تیم خودش هم به نحو احسن استفاده کند. معروف بیشتر روی آورده بود به نیمه جلوی زمین و دفاع پیکان و کادر فنی این تیم هم به خوبی توانستند این موضوع را مدیریت کنند و 25 بر 22 پیروز این ست باشند.

دیدار پیکان - شهرداری ارومیه

* نگاهی آماری به دیدار

عملکرد شهرداری ارومیه

- بهترین بازیکن ارومیه میلاد عبادی پور با کسب 17 امتیاز بود. آرمین تشکری و مهدی بازارگرد نیز هر یک 13 امتیاز برای این تیم کسب کردند.

- در سرویس ارومیه 5 امتیاز مستقیم گرفت اما با 18 خطای سرویس مستقیم امتیازات با ارزشی را به حریف تقدیم کرد.

- بازیکنان ارومیه 65 درصد دریافت خوب و عالی داشتند و یک خطای دریافت که آمار خیلی خوبی است.

- ارومیه 12 دفاع مستقیم روی تور داشتند که این هم آمار نسبتا خوبی است.

- در حمله روی تور شهرداری 58 درصد موفقیت داشت اما بازیکنان این تیم 6 خطای حمله داشتند. 13 حمله آنها نیز توسط حریف دفاع شد که میلاد عبادی پور بیشترین امتیاز دفاع را به حریف واگذار کرد.

 

این آمار ، آمار خیلی خوبی است و خطای انفرادی زیادی نداشتند. حمله هم به آن اندازه استانداردی که باید می داشتند را دارا بودند. به طور کلی تیمی که حدود 55 تا 60 درصد موفقیت حمله داشته باشد، 80 درصد شانس پیروزی در بازی را دارد. اوج حمله تیم ارومیه در ست اول با 71 درصد موفقیت بود و این نشان از درخشش سعید معروف در آن ست است که با تقسیم پاس عالی توانست خیلی خوب تیم پیکان را تحت فشار قرار بدهد.

دیدار پیکان - شهرداری ارومیه

عملکرد پیکان تهران

- بهترین بازیکن پیکان جواد معنوی نژاد بود که 18 امتیاز برای این تیم کسب کرد. غفور با کسب 17 و نیکولوف با کسب 15 امتیاز دیگر بازیکنان امتیاز آور این تیم بودند.

- پیکان یک امتیاز مستقیم از سرویس داشت و 13 خطای سرویس را ثبت رساند.

- در دریافت سرویس پیکان 54 درصد عالی و خوب بود اما 5 خطای دریافت مستقیم داشت.

- پیکانی ها در حمله روی تور 55 درصد موفقیت داشتند. 13دفاع روی تور کردند و 13 دفاع مستقیم شدند. پس نتیجه میگیریم که با تیم ارومیه برابر بودند. پیکان همچنین 7 خطای مستقیم در حمله داشت.

- بهترین یار دفاعی تیم پیکان هم نیکولوف با 7 دفاع مستقیم بود که آمار خیلی خوبی است.

 

اگر بخواهیم مقایسه ای بین عملکرد دو تیم داشته باشیم؛ در موفقیت های حمله در توپ های عالی و خوب ، پیکان 76 درصد و ارومیه 63 درصد: این تفاوت 13 درصدی نشان از عملکرد بهتر تیم پیکان دارد و همین برتری در حمله نهایتا باعث پیروزی تیم پیکان شد. در بقیه فاکتورها ارومیه بهتر بود. در موفقیت حمله در دریافت های منفی و منظور خارج از خط یک سوم، ارومیه 55 درصد و پیکان 43 درصد و در حمله های پس از توپ گیری باز هم ارومیه 50 درصد و پیکان 37 درصد. 

دیدار تیم های شهرداری ارومیه و پیکان تهران

نگاهی به دیدار آتی دو تیم: آمار بالا نشان می دهد که تیم شهرداری ارومیه هم یک حریف دست و پا بسته نبود و پیش بینی می شود بازی برگشت در ارومیه اگر کادر فنی این تیم بتوانند یک تاکتیک خیلی خوب را در حمله داشته باشند و از تمام فضای تور استفاده کنند شانس بالایی برای پیروزی خواهند داشت. با توجه به وجود دو پاسور با اولویت ارسال پاس های سرعتی و همچنین وجود سرعتی زن های عالی در دو تیم استفاده از این تاکتیک می تواند تمرکز خط دفاعی حریف را بر هم زده و در تاکتیک حمله هم موفق تر عمل شود که البته لازمه آن دریافت های خوب است. شهرداری ارومیه در آن دیدار از امتیاز میزبانی برخوردار است و فشار روانی که تماشاگران روی پیکان می آوردند می تواند کمک خیلی خوبی برای این ارومیه باشد. پیکان اگر اسیر جو بازی نشود و تمرکز خودش را حفظ کند می تواند بازی پایاپایی ارائه دهد و حتی با وجود مهره های بیشترش از تعویض ها نهایت بهره را ببرد. در مقابل در تیم ارومیه سعید معروف برای جبران خلع نیمکت قابل اتکا باید از قابلیت های تمام بازیکنانش به نحو احسن استفاده کند که در تاکتیک حمله بتوانند امتیاز کافی را بگیرند. در ادامه می توانند با سرویس های هدفدار تاکتیک حمله پیکان را دچار مشکل کنند. در این دیدار دو تیم باید بیشتر بر روی پاس های های بال کار کنند زیرا ممکن است، سرلوحه کار حریف زد سرویس های ریسکی و عالی باشد که در این حالت ممکن است توپ به خوبی به پاسور نرسد. پس تیمی موفق خواهد بود که بیشتر بتوانند در حملات با 3 دفاع عملکرد بهتر داشته باشد.

نوشتن دیدگاه

* دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
* ارسال پیام توسط یک نفر با نام های مختلف ممنوع است.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

مرتضی
0 # مرتضی 1394-12-08 23:58
سلام تحلیل خیلی عالی بود کامل و به ریز مرسی
راستی اینکه توش عکس های بازی رو قرار دادید خواندن مطلب رو جذاب تر کرده بود خوبه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن | گزارش به مدیر
عسل
0 # عسل 1394-12-08 17:22
پیکان حتما می بره ...
حتی اگر هم ببازه بازیه سوم رو می بره ....
طرفدارای پیکان دعا یادتون نره .....
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن | گزارش به مدیر
عسل
0 # عسل 1394-12-07 15:04
شاید در بعضی جاها و فاکتور ها ارومیه از پیکان بهتر بوده اما در کل پیکان به جز ست اول دو بقیه ست ها مخصوصا ست های سوم و چهارم با عملکرد خیلی خوب معنوی نژاد و میرزاجانپور و نیکلوف و ...... پیکان تونسته برنده بازی باشه البته از عملکرد خیلی خوبه غفور و غلامی در ست چهارم هکنباید چشم پوشی کرد ....
کلا همه خوب بودن ...و خسته نباشید به همه میگم .....مخصوصا اون شش تا بازیکن تو زمین که عالی بودن اما به قول اقای امیر غفور کار ما هنوز تموم نشده و هنوز اتفاقی نیوفتاده .... ایشالا که بازی دوم و سوم هم می بریم و فینالیستیم .....
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن | گزارش به مدیر
امین شیرین وند
0 # امین شیرین وند 1394-12-07 11:59
ممنون از تحلیلتون.خیلی خوب بود.دستتون درد نکنه.
انشالا ارویمه بازی دومو میبره.انشالا.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن | گزارش به مدیر
والیبالیست
0 # والیبالیست 1394-12-08 12:50
انشاالا که شهرداری دوباره ببازه
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن | گزارش به مدیر

آخرین عناوین

  1. همه
  2. مطالب
  3. تصاویر
  4. ویدیوها

هر آنچه در والیبال نیاز دارید

ghab.gif

از سراسر اینترنت

مطالب ویژهتبلیغات متنی

ربات اینستاگرام ایران سوشال

ربات هوشمند افزایش فالوور اینستاگرام واقعی، فعال و هدفمند ایرانی با امکان 3 روز تست رایگان!

www.iransocial.net

آکادمی دیجیتال مارکتینگ

اولین و برترین برگزارکننده تخصصی دوره های کاربردی بازاریابی اینترنتی در ایران

www.dmacourse.com

پول تیکت

نقد و بررسی و خرید بلیط استخرها و پارک های آبی، سونا و جکوزی سراسر ایران و تخفیف بلیط استخرها و پارک های آبی

www.poolticket.org