عضو کمیته داوران کنفدراسیون والیبال آسیا عملکرد ناظر و داوران اعزامی فدراسیون جهانی را بسیار پر خطا ارزیابی کرده و سطح داوران ایرانی را بالاتر خواند.

امیدوار حاتمی سرپرست کمیته داوران فدراسیون والیبالبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی والیبال ایران؛ تیم ملی والیبال کشورمان تاکنون میزبانی دو دیدار از لیگ جهانی 2014 را بر عهده داشته است و چهار دیدار دیگر نیز در چند روز آینده به میزبانی کشورمان برگزار خواهد شد. ناظر و داوران اول و دوم این دو بازی داورانی خارجی بودند که از سوی فدراسیون جهانی والیبال برای نظارت و قضاوت این دو دیدار انتخاب شده بودند. امیدوار حاتمی سرپرست کمیته داوران فدراسیون والیبال کشورمان پیرامون قضاوت این دو دیدار به خبرنگار والیبال ایران گفت: پیش از هر چیز به عنوان یک کارشناس و یک معلم داوری پس از چهل سال فعالیت باید بگویم خوشبختانه سطح داوران خودمان را از داوران انتخاب شده برای این دو دیدار بالاتر دیدم. در این دو دیدار شاهد قضاوت متوسطی بودیم. قضاوت نه خوب و نه عالی بود. در برخی موارد هم نقض مقررات صورت گرفت که متاسفانه ناظر صربستانی که وظیفه جلوگیری از سرپیچی از قانون را داشت برخلاف وظیفه اش اقدامی نکرد.

 

وی افزود: ما شاهد چندین اشتباه داوری و نقض قوانین در این دیدارها بودیم. برای مثال هنگامی که سعید معروف کاپیتان تیم ملی کشورمان بر روی نیمکت قرار داشت و در آن شرایط نه بازیکن و نه کاپیتان تیم محسوب میشد، مقابل داور ایستاد و به قضاوتش اعتراض کرد. درست است که پیروزی در آن ست را مدیون دخالت معروف هستیم اما این موضوع از نظر قانونی جای بحث و صحبت دارد و این بازیکن بایستی جریمه می شد. اشتباهات داوری این دیدارها دو جانبه بود. نه تنها در مورد تیم ما بلکه برای برزیل هم صدق می کرد.

 

* درخواست ویدیو چک تنها توسط سرمربی و صرفا در یک مورد خاص

کارشناس برجسته داوری ایران پیرامون برخی از اشتباهات داوران اول و دوم این دو دیدار گفت: در قوانین داوری درخواست بررسی ویدیو بازی تنها باید از طریق مربی تیم (که در کشورمان سرمربی خطاب می شود) و صرفا در یک مورد خاص داده شود. در صورتی که بارها مشاهده کردیم درخواست بررسی ویدیو درباره بیرون یا داخل بودن توپ اعلام شد و در همان لحظه بررسی سردفاع هم خواسته شد. این موضوع قانونی نبود و بارها انجام شد. همچنین برخورد بازیکن با تور در شرایط خاصی صرفا خطاست. هنگامی که بازیکن، توپ و محل تماس بازیکن با نوار هفت سانتی متر بالای تور در موقعیت اجرای فن باشد داور می تواند اعلام خطا کند، در صورتی که دیدیم بارها تماس در هفت سانتی متر بالای تور نبود و اعلام خطا شد.

 

حاتمی افزود: در موردی دیگر از قضاوت های اشتباه این داوران، توپ با تور برخورد کرد و تور توپ را به دست بازیکن تیم ما محمد موسوی زد که چنین برخورد توپی خطا نیست و داوران اول و دوم این نوع برخورد را تشخیص ندادند و اعلام خطا کردند.

 تیم داوری دیدار والیبال ایران و برزیل

* کارت قرمز برای برزیل و به طبع یک امتیاز برای کشورمان منظور نشد

مولف کتاب قوانین داوری والیبال در خصوص اعمال کادر فنی برزیل اظهار داشت: هنگامی مربی برزیل اعتراض شدیدی نسبت به رای داور کرد و ویدیو چک بررسی شد، کمک و بازیکن تیم برزیل مجددا معترض شدند و ایجاد حواشی کردند و حتی به ناظر بازی هم توهین شد، باید به جای کارت زرد کارت قرمز می گرفتند و یک پوئن به تیم ما داشته می شد که متاسفانه اینطور نشد. شور و شوق این بازی با اشتباهات مکرر داوران اول و دوم و عدم مدیریت صحیح ناظر دیدار که به عقیده بنده کارایی و توان لازم را نداشت، در چند صحنه بازی گرفته شد.

 

وی پیرامون داوران چهار بازی بعدی به میزبانی کشورمان گفت: داوران بازی های بعدی ما دورانی هستند که قبلا قضاوت آنها را دیده ایم و من فکر می کنم خیلی بهتر، کارآمدتر و تواناتر از داوران دو بازی برزیل به خصوص داور فرانسوی خواهند بود. ناظر جدید نیز خود رئیس فدراسیون آرژانتین است که نسبت به ناظر دو بازی پیش کاراتر و تواناتر است.

 

* ناظر صربستانی قوانین والیبال را هم نمی دانست!
داور کهنه کار والیبال ایران در خصوص عملکرد ناظر بازی های ایران و برزیل تصریح کرد: ناظری که از صربستان برای نظارت ارسال شده بود حتی به قوانین والیبال هم به درستی آشنا نبود و شاهد بودیم که در جلسه جنرال متینگ، قوانین چک ویدیویی را اشتباه بیان کرد. مشخص بود که مطالعه کافی ندارد و در جریان والیبال روز نبوده و از داوران قدیمی و بسیار دور است که مدت ها در کار قضاوت نبوده است.

 

امیدوار حاتمی در ادامه خاطر نشان کرد: قطعا به عنوان متولی کمیته داوران ایران و عضو کمیته داوری آسیا مراتب اعتراض کشورمان به داوری های گذشته را از طریق کنفدراسیون آسیا به فدراسیون جهانی انتقال خواهم داد.

 ناظر صربستانی لیگ جهانی در تهران

* منشی الکترونیکی را به کار گرفتیم؛ داوران خط ما جوانمردانه قضاوت کردند

سرپرست کمیته داوران کشورمان درباره عملکرد داوران خط و منشی که از کشورمان انتخاب شده بودند، اظهار داشت: در قوانین جدید منشی گری والیبال دیگر روی کاغذ انجام نمی شود و به اصطلاح منشی گری الکترونیک را داریم. ما از دو سال قبل منشی گری الکترونیک را آغاز کردیم و در این کار تبهر داریم. ما در مسابقات امسال هم از برگ منشی و هم از منشی الکترونیک استفاده کردیم که برخی از کشورهایی که برگزار کننده این مسابقات بودند این موضوع برایشان دشوار و معضل بود که خوشبختانه در دو میزبانی ما بسیار عالی این کار انجام شد. داوران خط ما هم شاهد بودیم که در مواردی که بررسی ویدیو چک برای اعتراض به عملکردشان انجام شد به جز یک مورد که آن هم در مورد تیم خودمان بود مابقی صد درصد صحیح بود و این جای خوشحالی است که داوران ما جوانمردی ورزشی داشته و بین تیم میهمان و تیم خودمان تفاوتی قائل نشدند و در تمام موارد صحیح و عادلانه قضاوت کردند.

 

* ویدیو چک برای داوران تیغ دو لبه محسوب می شود
پیشکسوت داوری کشورمان وجود ویدیو را تیغ دو لبه دانست و در این رابطه گفت: سیستم ویدیو چک یکی از مواردی است که به کمک داوران آمده است اما نباید فراموش کنیم که عملکرد داوران را بسیار زیر ذره بین برده است. به خصوص داور خط و داور دوم؛ چنانچه موردی از دست این داوران خارج شود و درخواست ویدیو چک داده شده صحیح باشد و داور مجبور شود رای خود را عوض کند، این عوض کردن رای یک پوئن منفی برای داور محسوب می شود و من فکر می کنم در آینده کمیته داوران فدراسیون جهانی نسبت به این موضوع سخت گیری بیشتری خواهد کرد و داوری که ویدیو چک خطایش را نشان دهد داور ضعیف قلمداد شده و در آینده کمتر از او استفاده خواهند کرد.

 

* در عرصه بین المللی حضور داریم؛ داوران زبان خود را تقویت کنند

حاتمی در ادامه پیرامون حضور داوران کشورمان در مسابقات بین المللی افزود:
آقای شاهمیری در بازی صربستان - بلغارستان یک بار به عنوان داور اول و یک بار به عنوان داور دوم قضاوت بسیار خوبی داشتند و هفته آینده هم دو دیدار را مجددا یک بار به عنوان داور اول و بار دیگر به عنوان داور دوم قضاوت خواهند کرد. آقای درخشنده هم به عنوان ناظر دیدار استرالیا - فنلاند از سوی فدراسیون جهانی انتخاب شده بودند که عملکرد خوب ایشان با دریافت پیام رسمی تشکر به فدراسیون کشورمان ختم شد. خانوم فراهانی نیز برای قضاوت مسابقات جهانی دعوت شده اند که به این منظور به چین تایپه خواهند رفت.

 

وی در پایان به داوران کشورمان فراگیری هر چه بیشتر زبان انگلیسی را توصیه کرد و در این رابطه گفت:
با توجه به اینکه میکروفونی جلوی داور تعبیه شده است که پاسخ اعتراض کاپیتان تیم را از طریق آن خواهد داد و در سطح سالن بلندگوها گفته های وی را پخش خواهند کرد، داوران ما باید توجه بیشتری به بالا بردن سطح زبان انگلیسی خود داشته باشند. این موردی است که از چندین سال پیش فدراسیون والیبال و کمیته داوران روی آن پافشاری دارد که خوشبختانه داوران جوان ما علاوه بر سطح بالای داوری از سطح زبان خوبی هم برخوردار هستند که امیدواریم فدراسیون جهانی سهمیه داوری کشورمان را در مسابقات بین المللی افزایش بدهد.

نوشتن دیدگاه

* دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد.
* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
* ارسال پیام توسط یک نفر با نام های مختلف ممنوع است.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.


آخرین عناوین

  1. همه
  2. مطالب
  3. تصاویر
  4. ویدیوها

هر آنچه در والیبال نیاز دارید

ghab.gif

مطالب ویژهتبلیغات متنی

ربات اینستاگرام ایران سوشال

ربات هوشمند افزایش فالوور اینستاگرام واقعی، فعال و هدفمند ایرانی با امکان 3 روز تست رایگان!

www.iransocial.net

آکادمی دیجیتال مارکتینگ

اولین و برترین برگزارکننده تخصصی دوره های کاربردی بازاریابی اینترنتی در ایران

www.dmacourse.com

پول تیکت

نقد و بررسی و خرید بلیط استخرها و پارک های آبی، سونا و جکوزی سراسر ایران و تخفیف بلیط استخرها و پارک های آبی

www.poolticket.org